Adak (Nezir) – Afrika | Keçi-Koyun

Adak (Nezir) – Afrika | Keçi-Koyun

Adaklarınızı Malavi’de Ali Şahbaz, Tanzanya’da ise Muhammet tarafından kesilmektedir. Hayvanlar 1 yaşını doldurmuş olup gayet sağlıklılardır.
Sizin talebinizin ardından 2 gün içerisinde Adak hayvanlarını kesiliyoruz ve WhatApp üzerinden kesilme videosunu sizlere gönderiyoruz. Kesim işleminin ardından bölgedeki ihtiyacı olan insanlara ve yetimhanelere etleri dağıtıyoruz.
Afrika’da kesilen bir hayvan yaklaşık 25-30 haneye dağıtılıyor. Bölgesel koşullara bağlı olarak 3 veya 6 ay et yemeyen insanların sofralarına giriyor. Afrikalı Müslüman kardeşlerimizin sağlıklı, proteinli beslenmelerine vesile oluyor. 

"Bir mümin, aç bir mümini doyurursa, Allah da o kimseyi cennet meyveleriyle doyuracaktır. Yine bir mümin, susuz kalan bir mümine bir şeyler içirip susuzluğunu giderirse, Allah kıyamette ona (misk ile mühürlenmiş lezzetli bir içecek olan) 'Rahîk-ı Mahtûm'dan içirecektir. Yine bir mümin, elbiseye ihtiyacı olan bir mümini giydirirse, Allah da ona cennetin yemyeşil elbiselerinden giydirecektir.
(Tirmizî, Kıyâme, 18)

 

 

Sual: Bir şeyi adamak nasıl olur?
CEVAP
Bir şeyi adamak iki türlü olur: Mutlak adak, şarta bağlı adak.
1- Mutlak adak:
(Allah için, bir yıl oruç tutacağım) demek gibidir. Bir şarta bağlı değildir. Bunu söylerken, kastetmese de, söz arasında dilinden çıkmış ise de, yapması vacib olur. Çünkü, adakta niyetsiz, düşünmeden söylemek, ciddi, isteyerek söylemek gibidir. Hatta, (Allah için, bir gün oruç tutmak üzerime borç olsun) diyeceği yerde, (bir ay oruç tutmak) diye ağzından çıksa, bir ay tutması gerekir.

Adak, yemine benzer. Bir kimse (Adağım olsun) dese, neyi adadığını söylemese ve niyet etmese, yemin kefareti vermesi gerekir. Bir kimse, Allah rızası için oruç tutayım dese, kaç gün olduğunu söylemese ve bir şey niyet etmese veya yalnız adak için niyet etse, bu orucu adak olur ve üç gün oruç tutar. Bunu söylerken, adak olmayıp, yemin olmasını niyet etse, yemin olur. Orucu bozarsa, yemin kefareti gerekir. Hem adak, hem yemin olmasını niyet ederse, bu oruç, hem yemin, hem de adak olur. Bu orucu bozarsa, hem kaza, hem de yemin kefareti gerekir.